Tisková konference k prvnímu výročí ověřování pravosti léčiv 

Národní organizace pro ověřování pravosti léčiv (NOOL) uspořádala 10. února 2020 v Kaiserštejnském paláci tiskovou konferenci, aby seznámila zástupce medií s tím, co se za rok ostrého provozu Národního systému ověřování pravosti léčiv (NSOL) událo.

V úvodu řekl předseda představenstva NOOL Mgr. Jakub Dvořáček, MHA, že systém transportu léčivých přípravků po světě, Evropu nevyjímaje, je otevřený, a je proto nutné chránit pacienty před možností výskytu padělaných léčiv v oficiální distribuční síti. „Tento robustní systém ověřování pravosti léčiv, který funguje ve všech zemích EU, je komplexním a nejsložitějším systémem, jaký byl v oblasti farmaceutického průmyslu realizován. Je nutné vyzdvihnout aktivní účast všech zúčastněných. Česká republika s téměř 100 procenty připojených lékáren je na evropské špičce,“ zdůraznil Mgr. Dvořáček.

Za ČR zůstaly takové země, jako je Německo s 11 procenty nepřipojených koncových uživatelů nebo Nizozemsko s 49 procenty (podle reportu EMVO ze 4. týdne 2020). Vysoký počáteční podíl alertů (kolem 10 %) v průběhu roku výrazně klesl (0,18 %) při stále se zvyšujícím počtu transakcí.

Na tiskové konferenci vystoupila ředitelka SÚKL Mgr. Irena Storová, MHA, která potvrdila, že přestože chybových hlášení (alertů) bylo v průběhu roku statisíce, nejednalo se o signál výskytu padělaného léčiva v lékárně. „Bohužel, na internetových e-shopech se s padělky setkáváme běžně. Není však v silách státní organizace zamezit tomuto nelegálnímu obchodu tím, že by tyto webové stránky znepřístupnila,“ upozornila Mgr. Storová.

Místopředseda NOOL Mgr. Martin Mátl vysvětlil roli držitelů rozhodnutí o registraci. „Průmysl nese převážnou část nákladů. Vybudování systému stálo výrobce léčiv jednu miliardu euro a ročně bude do infrastruktury IT investováno výrobci 200 milionů euro.“

Viceprezident ČLnK PharmDr. Martin Kopecký shrnul stav: „Podíl alertů je stále nad 0,05 %, což je konsenzuální cíl NSOL. V zájmu zachování dostupnosti léčiv díky společně sjednanému postupu ČLnK, ministerstva zdravotnictví a SÚKL může lékárník vydat pacientům léčivo i přes hlášení systému varující před potenciálním padělkem. Lékárny přitom za takové jednání nebudou postihovány.“ Přípravek nesmí být vydán jen v tom případě, že existuje oprávněné podezření, že jde o padělek. Pochází-li od ověřeného oficiálního distributora, pravděpodobnost padělku je takřka nulová.

Tiskové konference se zúčastnily zástupci uvedených medií: ČTV, TV Prima, ČTK, Právo, Český rozhlas 2, Medical Tribune, Apatykář, Pharma Profit, Zdravotnický deník.

V aktuálním zpravodajství 10. 2. 2020 odvál zprávu orkán Sabine.

Tiskové materiály ke stažení zde

Zakládající členové organizace

Přidružené organizace

© Copyright 2024 Národní organizace pro ověřování pravosti léčiv, z.s
redakční systém Kompletweb | Neofema, s.r.o.